מיתון, נחיתה רכה, או שניהם?

המחצית הראשונה של שנת 2022 היתה הגרועה ביותר שידע שוק המניות בארה”ב מאז 1970. אינפלצייה, העלאות ריבית, מיתון. אין צורך להכביר במילים.


אם כך, לאן הדברים הולכים?

אשתף אתכם בכמה נקודות למחשבה, כמו גם בדעתי האישית:
“הברבור השחור” המשמעותי ביותר לעליות מחירים ואינפלציה הנו הפלישה הרוסית לאוקראינה, וכתוצאה מכך, עלייה במחירי הסחורות. המלחמה באוקראינה הנה אסון גאופוליטי ממדרגה ראשונה – הרוגים, פליטים והרס של ערים שלמות. מאידך, ככל שזה קשור בשוק, אני מאמינה שהעולם ידע להתאים את עצמו ושקיימים די והותר אמצעי ייצור (בעיקר לנפט, גז, וחיטה), בארה”ב לבדה.
המשבר באוקראינה הגיע בסמיכות לשיבושים בשרשרת האספקה בסין, שהביאו כבר למחסור ברכיבים במספר תעשיות, דוגמת תעשיית הרכב. התוצאה של כל זה: מדד המחירים לצרכן בארה”ב נמצא ברמת שיא של 40 השנים האחרונות.
הבנק המרכזי בארה”ב העלה את הריבית כבר 3 פעמים השנה, והשאלה היא, כמה העלאות ריבית עוד צפויות לנו, והאם יצליח הבנק המרכזי להביא את הכלכלה לנחיתה רכה?

הצרכן האמריקאי ללא ספק נפגע ממחירי דלק, מזון ותשלומי משכנתא גבוהים יותר. השאלה היא עד כמה תיפגע יכולת הצריכה. סוגיה זאת נמצאת כעת במעקב בקרב כלכלני מאקרו ומנהלי השקעות כאחד.
מצדו השני של המטבע, חדשנות ממשיכה לקדם את הכלכלה וליצור ערך עבור המשקיעים. שתי מניות לדוגמא הן אפל ויוניטי. את אפל כולנו מכירים ואין צורך להציג, אציין רק שהחברה ממנפת את הפלטפורמה שלה בשווקים חדשים, דוגמא עדכנית משוק הפינטק – כניסתה לתחום התשלומים – “BUY NOW PAY LATER”. אנו ממשיכים לעקוב אחרי התפתחויות נוספות לרבות כאלו המיועדות לעולם המטאוורס. באופן דומה, אם כי יותר בקטן, יוניטי מספקת פלטפורמה ליצירת תוכן בזמן אמת לסקטורים של אדריכלות ותכנון רכב, לצד גיימינג וסרטים. אני מאמינה שחדשנות יוצרת כל העת ערך למשקיעים, ובימים אלו התמונה הגדולה לעיתים הולכת לאיבוד.
להערכתי השוק נכון לעכשיו נותן תמחור יתר לסיכון. אז נכון שתמיד יהיו מי שיגידו ש”השמים נופלים”, אבל חלק מהמשקיעים המתוחכמים יותר בשוק כבר חושבים אחרת. ביניהם רון ברון, אחד המשקיעים השמרניים המוערכים והאהובים עלי באופן אישי, שטוען שיש כעת הזדמנות של אחת לדור.

אירית יעקבי
אירית יעקבי היא מייסדת ודירקטורית בקרן הגידור Defender Funds, המתמחה במסחר בחברות הנסחרות בארה״ב.
מוקדש לבני הבכור מתן, שלא מפסיק להרשים – ולאתגר אותי עם יכולותיו האנליטיות.