מרובין וויליאמס לרובין הוד, מינוף השקעות אינו תמיד מנוף להצלחה

קרנות גידור ידועות בתחכומן ולעתים קרובות ממנפות את השקעותיהן; הקרנות מבצעות הימורים גדולים העולים בהרבה על נכסיהן נטו. כאשר ההימורים טובים, הם משיגים תשואה העולה על התשואה אותה היו משיגים מאותן השקעות באמצעות הון הקרן בלבד, אך כאשר השקעה ממונפת כושלת, אתה “נשרף”. לכן, כלכך הרבה קרנות גידור התרסקו במהלך השנים.

בשלושים שנות המסחר שלי בשווקים למדתי, כפי שכתבתי בנובמבר, ש”שינוי הוא הקבוע היחיד”. כמו דברים רבים במשחק הכלכלי, השווקים משתנים כל הזמן.

במשך שנים התייחסו למשקיע הקמעונאי כאילו היה ילד או שיש לו ״מוח קטן״. הרשויות חסמו אותו מהשתתפות בשווקים כמו “החבר’ה הגדולים”תוך שאומרים לו שזה להגנתו.

משקיע קמעונאי בקיא לעתים קרובות והסיבה היחידה שהוא “קמעונאי” עשויה להיות בגלל שהוא צעיר וטרם צבר מספיק כסף כדי להיחשב “משקיע כשיר”.

החברות המובילות בעשור האחרון הן חברות היי טק,דבר הנותן יתרון למשקיעים קמעונאיים צעירים בזכות היכרותם עם הטכנולוגיות השונות. פלטפורמות המדיה החברתית, האינטרנט והעובדה שהנתונים הונגשו לכולם, סיפקו את האפשרות לשחק משחק שווה בין משקיעים קטנים ומקצועיים. פלטפורמת רובין הוד, הידועה במודל העסקי שלה ללא עמלות, פרצה מחסום נוסף: עלות המסחר במניות.

מאז דצמבר, מזהים תופעה מוזרה בשוק המניות. משקיעים קטנים, לאחר שבדקו את נתוני המניות עם יתרות גדולות של מכירה בחסר, החלו לצבור אותן בהנחה שככל שהם יקנו יותר כך יהיה קשה יותר לקרנות הגידור לכסות את פוזיציות השורט שלהן. הם השתמשו ברשתות החברתיות כדי להחליף רעיונות ותקפו יחד.

חבר שלי סיפר לי שהוא החזיק פעם בכף ידו פיראנה ותהה, איך דג כל כך קטן יכול לגרום נזק כה רב. נראה שבמספרים גדולים, גם קבוצה של דגים קטנים יכולה ללמד שיעור כואב.

אנשי מקצוע פיננסיים רבים קוראים כעת להגביל את הפעולות הללו, מכיוון שהם כבר לא יכולים לשאת בהשפלה של משקיעים קטניםהמנצחים אותם במשחק שלהם. כשכתבתי בבלוג הקודם שלנו, שעלינו להקשיב למשקיעים צעירים ולראות מה הם עושים, לא ראיתי דווקאאת זה קורה, אבל עכשיו כולנו מבינים שיש צורך שוב בשינוי התנהגות בשווקים.

Defender Fund  היא קרן בלתי ממונפת המשתמשת במחקר לגיבוי השקעותיה. אנו סוחרים באופציות; שם לפעמים אתה מרוויח בגדול מתנודתיות בשוק. האירועים האחרונים המכונים “short squeeze” העלו את התנודתיות במניות בודדות באופן דרמטי. כעת אנו יכולים לשאוף לתשואות גבוהות בהרבה מכיוון שנקבל מחיר גבוה יותר עבור כל אופציה שאנו מוכרים.

בהמשך אנו רואים שוק קצת פחות ממונף “במכירות בחסר” ותנודתיות גבוהה יותר במניות בודדות. זהו שדה המשחק שלנו.

 

מיקי יעקבי

 

מוקדש לאורן גיסי הצעיר, שהיה פריק מחשבים ומרדן, וכיום עובד באפל.