הכספת האמיתית

שימור הון כשחוקי המשחק משתנים.

העשור האחרון התאפיין בירידת ריביות שנשחקו עד דק. בארה”ב תחילה ובהמשך גם באירופה שם משלמים לעיתים על התענוג של הפקדת כספים, דהיינו ריבית שלילית.

בשמונה השנים האחרונות היתה ריבית הליבור קרובה ל- 0%, זה עזר לכלכלה ולשווקים אולם בחודשים האחרונים, במסע יחצנות מתוזמן היטב, מאותת הפדרל רזרב על העלאת ריבית קרובה.

זהו שינוי גדול, כי התשואות לאורך כל העקום הן מאוד נמוכות והשוק התרגל לתפקד בסביבת ריבית קרובה לאפס. עליית הריבית הראשונה עלולה לגרום לאנשים בעלי עצבים חלשים לרוץ ולחפש מקלט.

האזנה לפירסומי הפדרל רזרב מלמדת כי העלאת הריבית תהיה איטית, איטית מאוד. לכן, לא רק שהסיכון הוא נמוך, אבל אנחנו נקבל זמן על מנת לעכל את הבשורה.

ההשפעה המהותית תתרחש הפעם בשוק אגרות החוב. באג”ח מחזורי שוק הם ארוכי עשורים והצעד הקטן אותו ייקח הפד, הוא ראשון להרבה צעדים קטנים בדרך שתוביל את עקום התשואות בחזרה למעלה.

בתיקי השקעות  מרכיב האג”ח נחשב לעוגן הבטוח של התיק, מניב תשואה קבועה ואינו חשוף לתנודות כמו שוק המניות. אולם יש כאן מלכודת:

כאשר הריבית בירידה, זה יותר מבסדר להחזיק קרנות אג”ח בריבית קבועה. הן נזילות, יעילות, מנהל הקרן יעשה את כל העבודה הקשה וכל שנותר לך הוא פשוט לרכב על הגל.

בסביבת ריבית עולה, קרנות אג”ח בריבית קבועה הן “איזור מסוכן” שיש להתרחק ממנו, עליית התשואה תגרור הפסדי הון, אך שלא כמניות הפסדים אלה הם כאן כדי להישאר בחשבונך לתמיד. (העלאת ריבית היא לא קו ישר, ואנו נראה עליות וירידות, אבל זה ירגיש כמו לשחות נגד הזרם). אז מה כדאי לעשות?

להתרחק עד כמה שרק אפשר מאגרות חוב ארוכות טווח, הריבית אולי תעלה לאט בחלקו הקצר של עקום התשואות אולם הייתי מסתכן ואומר כי העקום יהיה תלול והתשואה לטווח ארוך תעלה משמעותית. המסע שלה החל בעצם ב-6/6… ואם ב 6/6 עסקינן,כבר אמר צבי שיסל ב”משפט” המפורסם מהסרט מציצים, “הפוך גוטה, הפוך”….והמבין יבין.

מוקדש לבני מתן שנולד ב 6/6/99, השבוע מלאו לו 16 והכספת האישית שלו כבר מלאה בתובנות.