יהלומים לנצח

בחירת אבני הבניין

במחצית השניה של שנות התשעים זכיתי להיות מורה לרגע לבחור צעיר שהשתחרר מצה”ל והגיע חדור מוטיבציה לשוק ההון הישראלי.

ניסיתי לאתגר אותו בשאלות הבסיסיות של מהות ההשקעות ותכליתן, שאלתי אותו אם יוכל לתאר במילה אחת את תכלית ההשקעה, המילה אותה בחר היתה ריבית.

היום הייתי מפרק את ההשקעות לשניים, התנהגות קרן ההשקעה והתשואה השוטפת, ריבית או דיבידנד המתקבלת מאותה השקעה.

במילים פשוטות, נשאף לקבל כמה שיותר פירות בה בשעה שקרן ההשקעה אינה נפגעת.

השילוב של השניים לאורך השנים הוא סך התמורה הידוע בכינוי התשואה הכוללת.

הבעיה כיום היא הריבית הנמוכה שאינה מפצה על איבוד כח הקניה של הכסף, חלק גדל והולך של משקיעים המבקשים לשמור על כספם נמצאים בין הפטיש לסדן.

וכיצד כל זה קשור לבנקים?

במשך מאות בשנים נוהגים הבנקים להלוות לאלפי לקוחות, הלקוחות יכולים להיות עסק קטן בעל רעיון גדול אדם פרטי הזקוק להלוואה ולעיתים מלווה הבנק גם לאלו שאינם מתכוונים להחזיר.

עוד פרט חשוב, הבנק משתדל להבטיח לעצמו כי הלווה יחזיר, לשם כך הופך הבנק מעין שותף סמוי ללקוח ומשעבד לעצמו נכסים באופן שיבטיח כי גם במקרה בו כשל הלקוח עדיין ישארו לבנק נכסים המכסים חלקית את ההלוואה שנלקחה.

אם נקלף מן המודל הבנקאי את כל המילים הגדולות כמו “מינוף” “סיכון אשראי” חובות מסופקים ועוד רשימה ארוכה של מושגים נותר הרעיון הבסיסי שאומר בעצם, יש לי כסף, אלווה אותו למספר רב של אנשים והם ישלמו לי הרבה יותר מאשר אוכל לקבל אם אפקיד את הכסף אצל לווה גדול שכמעט בוודאות יחזיר לי את הכסף אבל עם תוספת קטנה מאד של ריבית.

הבנקים מודעים למשחק הכוחות ולפיכך אינם מסתכנים במתן ריבית קבועה בדרך כלל אלא עושים זאת בריבית משתנה כי השחקן החזק במגרש הכלכלי – המדינה, יכולה בכל עת להעלות או להוריד את הריבית דבר שיכול להיות הרסני עבור הבנק אם יהמר בטעות על הצד הלא נכון.

עכשיו תגידו ובצדק, הרי הבנקים כמעט התמוטטו, ועל כך נאמר, אין בנקים גרועים יש אולי בנקאים בעלי יכולות מפוקפקות..

אחד האפיקים בו אנו משקיעים הוא הלוואות בנקאיות, ההלוואות מדורגות נמוך מדרוג השקעה BBB אך הן ראשונות בסולם הנושים, במילים אחרות אם חברה מתרשלת בהחזר הבנק הוא הנושה הראשון בדרך כלל, הריבית המשולמת על ההלוואות משתנה וצמודה לליבור בתוספת מרווח של כ 500 נקודות בסיס או 5%.

במהלך העשור האחרון היו הלוואות בנקאיות הנכס השלישי בטיבו אחרי אג”ח high yield ומניות וכל זאת למרות ירידת הריבית לאורך השנים.

כיום כאשר הכוון ההגיוני היחיד של ריבית הליבור הוא מעלה, סביר כי הלוואות בנקאיות הוא אפיק השקעה מעניין, מעניק כחמישה אחוז תשואה שוטפת ועם אופציה לקבל יותר ככל שריבית הליבור תעלה.

שלכם,

מיכאל יעקבי

מוקדש לידידי ארז, הבחור הצעיר מהסיפור המנהל כיום חברת השקעות מצליחה.